Ochrona przeciwsłoneczna jest niezwykle istotna. Promieniowanie UVA może przenikać aż do skóry właściwej. Szkodliwe jest także promieniowanie UVB. W przypadku wysokiego indeksu UV konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie skóry, aby możliwe było uniknięcie jej poparzenia. Jak powinna wyglądać optymalna ochrona przeciwsłoneczna?
Kiedy konieczne jest stosowanie kremów i emulsji ochronnych z filtrem SPF?
Gdy indeks UV przekracza 5, każdy powinien sięgnąć po dodatkową ochronę swojej skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wpływa ono na aktywność wolnych rodników, przyspieszanie procesu starzenia, zaburzenie produkcji kolagenu i elastyny, a także choroby skórne, w tym raka skóry. Z tego powodu bezwzględnie skórę należy chronić, stosując kremy z filtrem SPF. Tak naprawdę ich stosowanie nie jest konieczne tylko wtedy, gdy indeks UV nie przekracza 2. Niemniej jednak nie oznacza to, że w takim przypadku promieniowanie UVA czy UVB nie wpływa destrukcyjnie na skórę ,a jedynie to, że skóra prawdopodobnie nie ulegnie poparzeniu. Dlatego niezależnie od indeksu UV warto stosować kremy z filtrem SPF na skórę twarzy. Gdy odsłania się więcej ciała i temperatura jest wysoka, to stosowanie kremów ochronnych z filtrem SPF także jest bezwzględnie zalecane. Generalnie należy unikać ekspozycji na słońce w godzinach od 11 do 15, kiedy nasłonecznienie jest największe i poziom promieniowania jest najwyższy. Ochrona przeciwsłoneczna powinna być dostosowana nie tylko do warunków, ale i rodzaju skóry i jej fototypu.
Jak dopasować krem z filtrem do fototypu skóry?
Wyróżnia się sześć fototypów skóry. Dwa ostatnie to fototyp arabski i fototyp rasy czarnej. Pozostałe dotyczą osób rasy białej. Fototyp czwarty jest wśród nich najmniej narażony na poparzenia słoneczne. Dotyczy osób zamieszkujących kraje południowoeuropejskie. Ich skóra jest z natury bardziej śniada i lepiej przystosowana do warunków dużego nasłonecznienia. Takie osoby nie muszą stosować kremów z wysokim filtrem UV, choć ochrona też jest zalecana. Mogą sięgnąć po SPF 15. Z kolei osoby o fototypie 3 zwanym też środkowoeuropejskim powinny sięgać po kremy z filtrem od SPF 20 do SPF 30, choć oczywiście mogą sięgnąć też po wyższą ochronę. SPF dotyczy ilości blokowanego promieniowania UVB. W przypadku kremów z filtrem SPF 50+, ta ochrona sięga 98%, a w przypadku SPF 15 – ok. 94%. Nie ma kremu z filtrem, który całkowicie chroniłby przed szkodliwym promieniowaniem, dlatego trzeba unikać długotrwałej ekspozycji na słońce, nawet gdy stosuje się odpowiednią ochronę.
ABC bezpiecznego opalania – co należy wiedzieć?
Należy nakładać krem z filtrem na 30 minut przed planowanym wyjściem. Jednak jednorazowe nałożenie kremu nie wystarczy. Trzeba powtarzać aplikację co 2 godziny, gdyż następuje jej stopniowa utrata z powodu pocenia się czy naturalnych procesów rogowacenia. Ponadto gdy korzysta się z kąpieli wodnych, ochrona także ulega osłabieniu. Trzeba wtedy wytrzeć ciało, a następnie ponownie zaaplikować odpowiedni krem z filtrem. Nie można zapominać również o ochronie skóry głowy. Warto, a nawet trzeba nosić czapkę czy też kapelusz. Należy chronić też oczy i wybierać okulary przeciwsłoneczne. Promieniowanie UV negatywnie wpływa na włosy i jeśli chce się je utrzymać w dobrej kondycji, należy stosować kosmetyki termoochronne, które tworzą na nich film ochronny. Stosując się do zasad bezpiecznego opalania można uniknąć poparzeń słonecznych.
Materiał sponsorowany.