Kiedyś na Kazimierzu Żydzi cieszyli się swoim codziennym życiem. Pokażemy Ci świat, który został zamordowany przez Hitlera. Dziś nie istnieje, ale ponieważ dzielnica żydowska w Krakowie nie została zniszczona podczas wojny, możemy użyć wyobraźni i ponownie zobaczyć 700 lat współistnienia Żydów i Polaków.
Żydzi przez wiele stuleci brali udział w tworzeniu historii i kultury miasta Kroke, jak Kraków jest nazywany w jidysz. Przed II wojną światową stanowili aż 25% mieszkańców miasta. To tutaj nauczał słynny filozof Mojżesz Isserles (zwany Remuh), urodziła się Helena Rubinstein, a Roman Polański spędził dzieciństwo. Zapraszamy do podążania śladami historii i kultury mniejszości żydowskiej w Krakowie wraz z naszym przewodnikiem-ekspertem, dzięki, któremu poznasz tą wyjątkową, pełną kontrastów dzielnicę z perspektywy jego mieszkańca.
Najważniejsze punkty zwiedzania
- Wstęp do Synagogi Remuh
- Wizyta na Starym Cmentarzu
- Wizyta w księgarni mieszczącej się w dawnej Synagodze Poppera
- Rodzinny dom Heleny Rubinstein
- Przerwa w znanej na całym świecie restauracji
Dlaczego turyści wybierają tę wycieczkę
Wycieczka stwarza wspaniałą możliwość poznania Kazimierza, dawnej dzielnicy żydowskiej. Poznasz i zobaczysz wszystkie najważniejsze miejsca związane z kulturą oraz historią dawnych jej mieszkańców. Zachwycisz się jej niesamowitą atmosferą oraz tętniącym tutaj życiem. Nasz przewodnik-ekspert odkryje przed Tobą fascynujący świat kultury, tradycji, religii i zwyczajów żydowskich. Poznasz rytuały ortodoksyjnego życia codziennego, usłyszysz opowieść o świętach żydowskich i dowiesz się na czym polega koszerność żywności, by na końcu otrzymać przepisy kilku słynnych potraw kuchni żydowskiej, które będziesz mógł wypróbować w swoim domu.
Lokalny wpływ: W jaki sposób pomożesz lokalnej społeczności dzięki tej wycieczce?
Twoim przewodnikiem będzie osoba, która mieszka w Krakowie lub tutaj się urodziła, dla której przewodnictwo jest właściwą pracą, z której się utrzymuje, a nie tylko hobby. Twój przewodnik opowie Ci wszystko, co chcesz wiedzieć o dawnej dzielnicy żydowskiej Kazimierz.
Plan wycieczki
Miejsce spotkania
Miejsce i czas spotkania
10:00 – Regularna Wycieczka
10:00 – Prywatna Wycieczka
Na schodach przy Synagodze Starej
ulica Szeroka 24, 31-053 Kraków
Uprzejmie prosimy o przybycie na miejsce spotkania 10 minut wcześniejZwiedzanie część I (~1.5h)
Nasz przewodnik-ekspert zabierze Cię na spacer ulicami Kazimierza, dawnej dzielnicy żydowskiej w Krakowie, w której Żydzi osiedlali się już od XIV w. Spacer rozpoczniesz od ulicy Szerokiej, która obecnie, ale również i dawniej była centrum usytuowanego tutaj tzw. miasta żydowskiego. O randze ulicy Szerokiej świadczyć może fakt, iż przy tej ulicy stały niegdyś aż 4 synagogi, co nie miało miejsca już nigdzie indziej w Europie. Ty poznasz trzy z nich, ponieważ tę czwartą zburzono podczas II wojny światowej. Na ulicy Szerokiej zobaczysz budynki, które powstawały tutaj od XVI/XVII w., m.in. Starą Synagogę, Synagogę Remu wraz ze starym cmentarzem (wstęp), budynek dawnej Wielkiej Mykwy czyli rytualnej łaźni czy dom, w którym urodziła się „królowa kosmetyków” Helena Rubinstein.
Przerwa na odpoczynek i pyszną kawę (0,5h)
Odpoczniesz popijając kawę w znanej na całym świecie restauracji, w której uwielbiał przesiadywać Steven Spielberg kiedy kręcił „Listę Schindlera” i będziesz mógł prowadzić dyskusje o znanych na całym świecie żydowskich przedsiębiorcach oraz wybitnych osobowościach kultury i sztuki, czy też dyskutować o tradycjach żydowskich.
Zwiedzanie część II (~1h)
Profesjonalny przewodnik-ekspert zabierze Cię na II część spaceru tajemniczymi i malowniczymi uliczkami dawnej dzielnicy żydowskiej, przy których mieszczą się synagogi, rytualne rzeźnie, domy modlitewne. Dotrzesz do Synagogi Wysokiej, która mieści się na ulicy będącej dawniej jedną z głównych ulic żydowskiej dzielnicy. Zobaczysz Plac Nowy otoczony dziś niezliczoną ilością fantazyjnych barów, pubów i restauracji oraz usłyszysz historie związane z codziennym życiem dzielnicy. Przewodnik zabierze Cię również na tak zwane Podwórko Schindlera, które wielokrotnie pojawia się w Liście Schindlera, gdyż wygląda jak wyjęte prosto z przedwojennych czasów. Później będziecie mogli rozkoszować się urokiem małych galerii sztuki z lokalnie wykonanymi pamiątkami, które znajdują się jedna za drugą, na ulicy, która kiedyś była jedną z najbardziej charakterystycznych ulic dzielnicy żydowskiej.
Zakończenie wycieczki
Wycieczkę zakończysz przy Synagodze Wysokiej. Po przerwie na obiad, możesz udać się na inne wycieczki realizowane przez Cracow City Breakers w tym dniu.
Cena zawiera
- Lokalny licencjonowany przewodnik-ekspert
- Bilet wstępu do Synagogi Remuh oraz na cmentarz
Cena nie zawiera
- Przerwa w restauracji (ok. 20 PLN os.)
- Napiwki
Dodatkowe informacje
Jak się ubrać
Ponieważ większa część wycieczki odbywa się na zewnątrz, proszę zabierz ze sobą ciepłą, przeciwdeszczową odzież (np. swetry, kurtki, parasole) oraz elementy ubioru chroniące przed nadmierną ekspozycją na słońce (np. kapelusz, czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne). Ubierz wygodne, nieprzemakalne obuwie.
Dokument tożsamości
Zabierz dokument tożsamości, gdy kupiłeś bilety ze zniżką.
Niepełnosprawni i rodziny z dziećmi
Dla osób niepełnosprawnych, oraz osób z małymi dziećmi wycieczka nie powinna stanowić większych przeszkód.
Płatne na miejscu
Przerwa kawowa ok 20 PLN.
Jak Cracow City Breakers dba o Twoje bezpieczeństwo podczas COVID-19?
Robimy wszystko, co w naszej mocy, abyś czuł się bezpiecznie!
Poznaj zasady bezpieczeństwa